Jakie buty do biegania wybrać?

2021-04-13
Jakie buty do biegania wybrać?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór właściwej pary butów do biegania, może się wydawać skomplikowanym zadaniem. W tym artykule podpowiemy Ci, jak wybrać idealne obuwie dla Twoich stóp... bez mącenia Ci w głowie.

Idealnie dobrane buty biegowe

Czy do biegania potrzebujemy specjalne buty? Zwykłe adidasy wystarczą czy powinniśmy zaopatrzyć się w profesjonalne obuwie przeznaczone do biegania? Buty dla pronatorów, supinatorów czy neutralne? Czy buty minimalistyczne są dobre dla wszystkich? Takie i podobne pytania często padają w ust początkujących biegaczy. Aby wybrać najlepsze buty do biegania należy wziąć pod uwagę kilka składowych oraz parametrów różniących buty do biegania:

 • podłoże, po jakim najczęściej biegasz,
 • kształt Twojej stopy,
 • wielkość kilometrażu
 • dopasowanie stopnia amortyzacji do wagi
 • drop, elastyczność i waga buta
 • długość i szerokość stopy
 • inne czynniki ( cena, kolor ;)

Ważny jest typ podłoża po którym najczęściej biegasz?

Tak, jak najbardziej. Rodzaj nawierzchni, na której najczęściej wykonujemy trening to pierwsza wytyczna w celu doboru buta biegowego. Są specjalne modele do biegania po asfalcie oraz całkiem inne do biegania w terenie. Buty do biegania typu "trail" charakteryzują się zdecydowaną, często agresywną rzeźbą bieżnika, często są również słabiej amortyzowane oraz nieco sztywniejsze niż w przypadku butów przeznaczonych do biegania po asfalcie. W przypadku gdy nie jesteś do końca zdecydowany na konkretny rodzaj nawierzchni, Twój wybór może paść na modele "uniwersalne" typu "All terrain". Jest to wygodny kompromis pomiędzy butem do biegania po twardych nawierzchniach i niewymagającym terenie.

Poznaj swoją stopę

Najważniejszą kwestią w trakcie wyboru obuwia biegowego jest wiedza jaki posiadamy rodzaj stopy. Dokładnie chodzi sposób układania się naszej stopy podczas kontaktu z nawierzchnią. Nasza stopa może mieć jeden z trzech typów: stopa supinująca, stopa pronująca lub neutralna. Jak rozpoznać swój typ? W tym celu możemy posłużyć się naszym lekko już "schodzonym" butem ponieważ sposób wytarcia podeszwy może nakierować nas na odpowiedź. Podeszwy butów biegacza ze stopą neutralną wycierają się na pięcie od zewnętrznej strony a na śródstopiu od środkowej. Należy zaznaczyć, że jest to najbardziej ograniczający ryzyko kontuzji oraz korzystny dla zdrowia nóg sposób biegania, a osoby z tym typem stopy mogą korzystać z niemal wszystkich możliwych butów do biegania. Buty biegaczy supinujących będą bardziej wytarte w zewnętrznej części. Buty osób mających stopy ze skłonnością do pronacji ścierają się po wewnętrznej stronie podeszwy. W celu określenia typu stopy można również spróbować postawić buty na płaskiej powierzchni.

Buty pronatora będą pochylone do siebie wewnętrznymi stronami, buty supinatorow będą wychylać się na zewnątrz. Jeżeli nie posiadamy na tyle zużytej pary butów aby na ich podstawie określić nasz typ, możemy wykorzystać tzw. test wodny. Wystarczy wilgotną stopę odbić na kartce papieru i sprawdzić jak głęboki posiadamy łuk stopy. Bardzo głęboki łuk charakteryzuje osoby z supinacją, łuk pronatorów jest bardzo delikatnie zarysowany, często prawie niedostrzegalny, stopa na kartkę ma kształt owalny. Osoby, których stopy charakteryzują się pronacją powinni szukać butów twardych, z większym wsparciem na podeszwie tzw. butów ze stabilizacją. Dla supinatorów natomiast polecane są buty neutralne ale charakteryzujące się dużą i miękką amortyzacją, najlepiej z twz. cushion.

Kilometraż ważny nie tylko na social media ;)

Może Wam się wydawać, że to jaki kilometraż pokonujemy tygodniowo nie ma znaczenia przy doborze butów do biegania, nic bardziej mylnego. Całkiem innego typu buty będą wybierane przez biegacza, którego waga jest startowa, 2 razy w tygodniu wykonuje trening szybkościowy a jego najdłuższe wybieganie w tygodniu to nie więcej niż 15km. Całkiem innego obuwia będzie wybierał biegacz, który specjalizuje się w biegach na ultra dystansach. W przypadku początkujących biegaczy, których celem jest zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów, najlepszy wybór to model z amortyzacja. Ze względu na pokonywany kilometraż możemy wybierać spośród butów:

 • startowe - buty z minimalnym wsparciem dla stopy, bardzo lekkie i dynamiczne, z niskim poziomem amortyzacji. Przeznaczone do szybkich startów oraz dynamicznych treningów. Nie polecane do treningów regularnych oraz dla początkujących biegaczy
 • treningowo - startowe - to buty biegowe ze wsparciem stopy, z średnim poziomem amortyzacji. Buty lekkie, w których zachowany jest kompromis pomiędzy amortyzacją a dynamiką. Modele butów treningowo - startowych głównie polecane są biegaczom doświadczonym, którzy szukają butów dynamicznym z średnim poziomem amortyzacji.
 • treningowe - ten rodzaj obuwia polecany jest szczególnie dla początkujących biegaczy, dla których buty biegowe powinny być szczególnie dobrze amortyzowane. Amortyzacja w tym rodzaju obuwia przekłada się głównie na komfort, dba o nasza stopę oraz stawy. Tych butów biegowych może używać każdy, kto poszukuje wsparcia dla stopy, ochrony stawów, a w czasie treningu cenią sobie komfort
 • trailowe - to dobre buty do treningów w terenie. Charakteryzują się zdecydowanie bardziej agresywną rzeźbą bieżnika, która ma za zadanie stabilizować nasz bieg w trudnym terenie i zapobiegać pośliźnięciu Jeżeli przeważnie biegamy w lesie, warto wybrać buty typu "trail". Dzięki coraz większej popularności biegów górskich na pólkach mamy mnogość modeli butów przeznaczonych w teren.

Amortyzacja na wagę złota

Kilka lat temu bardzo modne stało się bieganie naturalne, głównie zaczęto wybierać buty minimalistyczne. Nieco później okazało się, że większa część biegaczy początkujących i amatorów nie są w ogóle do tego typu biegania przygotowana a amortyzacja ponownie zyskała na popularności. Podczas poszukiwań obuwia biegowego zapewne naczytasz się o amortyzacji. Zapewne zadasz sobie pytanie, właściwie po co ją wymyślono? Amortyzacja miała i ma za cel pochłaniać siłę, z jaką stopa uderza o podłoże, ma chronić stawy oraz ścięgna przed powstającym naciskiem i chronić układ kostno-stawowy przed przeciążeniem. Przy wyborze butów do biegania warto zwrócić uwagę czy poziom amortyzacji w naszych wymarzonych butach jest odpowiednio wysoki w stosunku do naszej wagi i potrzeb. Dzięki temu unikniesz kontuzji, twoje bieganie będzie przyjemna przygodą, która nie będzie kojarzyć się z bólem lub innymi dolegliwościami.

Buty z wysoką amortyzacją powinny być wybierane przez początkujących biegaczy, których waga tego wymaga, dla których w butach do biegania ważny jest komfort oraz ochrona stopy oraz stawów. Nad wyborem butów do biegania tego typu powinni zastanowić się ci, którzy często biegają po asfalcie. Ponieważ naturalna amortyzacja w naszych stopach nie została przystosowana do biegania po twardych nawierzchniach takim jak asfalt, kostka brukowa czy płyty chodnikowe. Jeśli głównie w takim terenie przychodzi Ci bieganie, postaw na buty biegowe z systemami amortyzującymi. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne!

O co chodzi z tym dropem?

Pojęcie "drop"

Buty do biegania charakteryzują się parametrem zwanym "drop", rzadziej "offset" i nie jest to żadne magiczne zaklęcie ;) To nic innego jak różnica miedzy wysokością piety a palców wyrażona w milimetrach. Zapewne spotkasz się z butami o dropie od 0 do 13mm, czyli im wyższy drop w butach do biegania tym pieta jest wyżej niż przednia część buta. Jeśli nie umiesz sobie tego wyobrazić proponuje wyjąc z szafy swoje zwykłe trampki oraz buty biegowe. w trampkach Twoje stopy leżą prawie płasko, natomiast w butach do biegania pieta jest wyraźnie wyżej umieszczona, to automatycznie przekłada się na łatwiejsze bieganie z tzw "pięty", co charakteryzuje początkujących biegacza. Klasyczne buty do biegania mają głównie 10-12mm dropu, takie możesz najczęściej spotkać modeli. Buty do biegania z niższym spadkiem cechują się mniejszym podparciem dla piety, w zależności od modeli spotykamy dropy 4-8mm lub całkiem płaskie 0mm dropu. W przypadku braku podparcia piety nieco łatwiej przestawiamy się do biegu ze śródstopia ponieważ but niejako wymusza na nas inna technikę biegania.

Jaki spadek wybrać?

Klasyczne buty do biegania mają naj części drop 10-13mm, są to buty z dobrze amortyzowaną piętą, co uchroni początkujących biegaczy przed przykrymi następstwami treningów. Wartości dropu 8-6mm charakteryzują buty przejściowe, słabiej amortyzują nasza piętę podczas biegu ale możesz już z powodzeniem biegać ze śródstopia. Wartości poniżej 4mm charakteryzują but minimalistyczny, wymuszający bieg jedynie ze śródstopia. ten model obuwia zdecydowanie polecany jest dla nieco bardziej doświadczonego. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, z dużym prawdopodobieństwem, podczas treningów lądujesz na pięcie, wybierz wówczas buty do biegania, które powinny zapewnić odpowiednia ochronę czyli model z wyższym dropem oraz większą ilością amortyzacji. bardziej doświadczony biegacz, którego waga na to pozwala do swoich treningów biegowych może wybierać buty do biegania spośród modeli lżejszych, z niższym dropem, dzięki którym łatwiej mogą biegać z śródstopia. Dla większości biegaczy jednak sprawdza się buty do biegania z środkowego przedziału, czyli 8-4mm. obuwie takie posiada dobra amortyzację a jednocześnie możesz biegać ze śródstopia, a w razie potrzeby but ten zapewnia możliwość biegu z piety.

Buty do biegania...

czy ich waga w ogóle ma znaczenie?

Owszem, waga butów do biegania ma znacznie ponieważ im but lżejszy, tym łatwiej się nam w nim biega a stopa męczy się niejako trochę mniej. Jest to jednak wielkie uproszczenie, ponieważ często w rzeczywistości wraz ze spadkiem wagi buta spadają też jego inne parametry, czyli po części płacimy czymś za coś. Często bowiem buty bardzo lekkie mogą się okazać , że ich amortyzacja nie jest dla Ciebie wystarczająca, zaczną Cię bolec stopy, kolana zaczną puchnąc i możesz mieć problemy z kręgosłupem. Dlatego, jeżeli nie jesteś zawodowcem walczącym o każdy gram, to ten parametr nie jest istotny przy wyborze. Na wagę warto zwrócić uwagę dopiero gdy decydujesz między dwoma bardzo podobnymi modelami. wówczas możesz wziąć pod uwagę, który z nich jest lżejszy.

a ich elastyczność?

Za elastyczność butów odpowiednia ilość oraz rodzaj użytego materiału amortyzującego, jak również rzeźba/profil bieżnika podeszwy, tzw. nacięcia poprzeczne. Dodatkowymi czynnikami może być zastosowanie równych elementów kontrolujących przetok stopy (systemy stabilizacyjne). Niewielki wpływ na elastyczność buty do biegania ma tak ze materiał i konstrukcja zewnętrznej części cholewka. W elastycznym obuwiu stopa pracuje zdecydowanie bardziej, będzie to idealny wybór dla biegaczy doświadczonych, którzy buty do biegania wybierają z kategorii naturalnych. Są też osoby, które potrzebują aby ich stopa była wspomagana różnymi systemami, które w bardzo elastyczne buty do biegania po prostu nie mają. Zbyt duża elastyczność buta może mieć negatywny wpływ na jego sprężystość, czyli oddawanie energii. Będzie to idealny wybór na trening, lecz podczas zawodów może za mocno dociążyć nasze stopy. Nie ma jednej odpowiedzi, które są lepsze czy gorsze. Buty do biegania musza być przede wszystkim dobrane do Twoich potrzeb, dlatego elastyczność, tak jak i waga nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym a raczej rozstrzygającym gdy masz w rękach/stopach dwa podobne modele

Rozmiar ma znaczenie!

Wyzwaniem nie jest znaleźć najlepsze buty do biegania, wyzwaniem jest dobrać ich idealny rozmiar! Już wiesz po jakiej nawierzchni będzie biegał, wiesz jaką potrzebujesz amortyzację, wybrałeś swój idealny model, którego nawet cholewka jest idealna. Wracasz z biegu a na stopach dramat, czarne paznokcie, otarcia. Co zrobiłeś źle? Zapewne nieodpowiednio dobrałeś długość wkładki, sugerując się numeracja swoich "codziennych" butów kupiłeś za małe lub za bardzo dopasowane buty do biegania. Luz w palcach jest niezwykle ważny, ponieważ stopa w czasie biegu nieustannie pracuje, zwiększa swoją długość i przemieszcza się. Aby uchronić się przed niemiłymi skutkami biegania w źle dobranych butach musisz zachować minimum pól centymetra luzu. Pamiętaj, lepiej mieć buta 2mm za dużego niż za małego. Ten luz w bucie uchroni Twoje palce przed uderzaniem o wnętrze cholewka a tym samym przed problemem czarnych i schodzących paznokci. Nie można jednak przesadzić w druga stronę, czyli wybrać butów tak dużych, aby stopa w nich nie była stabilna. Najlepiej jest znać długość swoje stopy i na tym opierać dobór obuwia.

Zmierzyć stopę możesz w domu

i to bez jakiś wymyślnych urządzeń, miarek obuwniczych. Zrób to krok po kroku:

 • odrysuj swoja bosa stopę na kartce papieru
 • zmierz długość swojej stopy licząc od najdłuższego palca ( nie u wszystkich jest to akurat paluch) aż bo koniec pięty. Otrzymany wynik to długość Twojej stopy dzięki któremu łatwiej ci będzie dobrać buty
 • do otrzymanego wyniku dodaj minimum 0,5cm jeśli wybierasz buty do biegania po asfalcie lub nieco więcej jeśli kupujesz buty w teren
 • wyliczoną długość porównaj z tabelami producentów, np. Asics, Brooks czy Hoka i wybierz swój numer
 • jeśli mimo wszystko masz wątpliwości, odwiedź specjalistyczny sklep, w którym doradca na pewno odpowiednio dobierze długość wkładki
Długość wkładki to nie wszystko

ważna jest też cholewka a dokładniej, jej szerokość. Często można znaleźć takie określenia przy nazwach modeli butów jak fit, standard czy wide. To nic innego jak określenia dotyczące stopnia dopasowania cholewki do naszej stopy. Osoby ze stopą szczupłą, wąską, mogą swobodnie wybierać miedzy fit a standard. Biegacze ze stopą szerszą lub, którzy posiadają wyższe podbicie powinni w czasie swoich wyborów bardzie przychylać się do wersji wide lub standard. Gdy trudno ci obiektywnie określić szerokość swojej stopy polecam przyjść do sklepu specjalistycznego i przymierzyć kilka modeli niż kupować w ciemno, wizyta w takim sklepie zawsze da ci więcej niż czytanie poradników w internecie.

Cena, kolor...a kolega mówi, że jedynie Asics ;)

o ile, nie mogę o marce Asics powiedzieć złego słowa, bo ich buty są rewelacyjne. O tyle o kierowaniu się zdaniem kolegów, ich doświadczeniem i odczuciami, jako jedynych czynników determinujących zakup , nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście warto jest podpatrzeć i podpytać, kto i w czym biega natomiast Twój model butów jest tylko Twój i musi zostać dobrany indywidualnie do Twoich potrzeb. I może to być marka Asics, między innymi ;) Tak samo nie należny wybierać butów "oczami", bo np. maja śliczny kolor pasujący do koszulki czy skarpetek. Owszem, wygląd buta ma znaczenie, ładny design poprawia nam nastrój, dlatego, jeżeli znalazłeś już swoje obuwie ale ich kolor nie należy do Twoich ulubionych, nie bój się zapytać sprzedawcy czy posiada inny kolor. Cena ma znaczenie, nie jest łatwo wydać 500-600zł na buty które mają służyć jedynie do biegania. Czy na pewno jest to TYLKO? Naprawdę warto wydać te kilka złotych więcej na obuwie, które będę Cie w pełni amortyzować, wspierać i zabezpieczać, byś w czasie ich użytkowania cieszył się aktywnością fizyczną.

Podsumowując, jakie buty do biegania wybrać? Najlepsze buty do biegania!

Bez znaczenia po jakiej nawierzchni biegasz, czy wybierzesz buty w teren czy na asfalt, Twoje buty muszą być wygodne dla Ciebie i dopasowane do Ciebie oraz powinny być dobrane do Twoich potrzeb. Najlepiej wybierz się do sklepu specjalistycznego, gdzie doradca klienta na pewno zaproponuje ci kilka indywidualnie dla Ciebie wybranych modeli do przymierzenia. Jeżeli w pobliżu nie masz takie sklepu to możesz wysłać e mail i korespondencyjnie zostać nakierowanym na odpowiednią drogę poszukiwań.

Czekamy na Ciebie na biegowych ścieżkach!

Agnieszka Pazderska-Kipiel

specjalista ds. Obsługi Klienta - dział biegowy

dotsport.pl

 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 2316 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-11-17
Wszystko w porządku, towar zgodny z opisem, polecam
2022-10-08
Sprawna wysyłka, świetny produkt!

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixel