[test] Saucony Xodus Iso 3
![[test] Saucony Xodus Iso 3](/data/include/img/news/1563367673.jpg)
Saucony Xodus ISO 3 - Jak testowałem
Moja standardowa procedura testowa obejmuje minimum 50 km biegania w danej parze butów, na różnych nawierzchniach specyficznych dla danego modelu buta. W przypadku Xodusa, były to przede wszystkim długie wybiegania, jak i krótsze intensywniejsze jednostki treningowe po ścieżkach parkowych na górskich szlakach oraz w Grand Prix Krakowa w biegach górskich:)
Saucony Xodus ISO 3 - Zastosowanie
Saucony Xodus to obok Saucony Peregrine jeden z dwóch najpopularniejszych modeli off roadowych w stajni naszego amerykańskiego producenta. But trailowy dla biegaczy neutralnych o umiarkowanej amortyzacji. Na rynku osadziłbym go wśród takich modeli jak Inov-8 Roclite 305 czy Roclite 290, Hoka One One Speedgoat, Brooks Caldera 2, Salomon Sense Pro Max. Co tu dużo mówić, producent wprost mówi do czego jest ten but stworzony w swoim krótkim filmiku, tak więc na początek trochę marketingowego szumu:
Saucony Xodus ISO 3 - Konstrukcja
To już 3 odsłona naszego buta, w stosunku do poprzedniej wersji zmieniła się oczywiście cholewka jak i materiał zastosowany w podeszwie środkowej: teraz jest to 100% pianki Everun.
A więc jak to wygląda?
Saucony Xodus ISO 3 - Podeszwa środkowa
Jak wspominałem, podeszwa środkowa jest stworzona przy użyciu znanej nam z innych modeli Saucony pianki Everun. Mamy konstrukcję, która amortyzuje stopę na całej swojej długości oraz redukuje efekt uderzenia stopy o twarde nawierzchnie, a przede wszystkim na zbiegach. Podeszwa jednak jest dość sztywna, więc nie liczcie na super elastyczność całego buta. De facto może to być zaleta w postaci większej ochrony stopy, jak i wada dla tych, którzy preferują bardziej naturalny styl biegania. Smaczku dodaje nam fajnie wkomponowany napis RUN Everywhere pod piętą, po prostu mi się spodobał:)
Saucony Xodus ISO 3 - Zewnętrzna podeszwa
Agresywny bieżnik szerszy niż podstawa buta, z 6mm wypustkami powoduje, że czujemy się bardzo pewnie w każdym terenie. Guma PWRTRAC, z której wykonana jest podeszwa jest trwała i dobrze trzyma. Zakładam, że podeszwa przetrzyma długo cholewkę, która przed tym wyzionie ducha, zatem czekają Cię setki kilometrów zanim podeszwa straci swoje właściwości trakcji. Oczywiście trzymając się z dala od asfaltu lub betonu.
Saucony Xodus ISO 3 - Cholewka
Cholewka jest dość gruba, lecz jej siateczkowa budowa pozwala na dobrą wentylację, ponadto specyficzna właściwość tego materiału powoduje, że brud i inne ciała obce nie przedostają się do wnętrza buta. Nadrukowane elementy na cholewkę poprawiają jej sztywność i trzymanie struktury. To co najbardziej przypadło mi do gustu w tym modelu to świetnie zaprojektowany język, który stanowi integralną część cholewki: dzięki temu nie przesuwa się, a wspomniane wcześniej paprochy także nie dostaną się przez język. Jedynie co mnie po pewnym dystansie zaniepokoiło, to przecierające się nici w obrębie sznurówek. Nie wiem czy to ze względu na moją technikę biegu, czy też przez właściwości materiału, ale nie wygląda to dobrze.
Waga: 366 g, Drop: 4 mm
Saucony Xodus ISO 3 - Wrażenia
Po wyciągnięciu z pudełka na pewno uderza od razu jakość. Saucony to wykonanie z najwyższej półki. Następnie rzuca się w oczy to masywność tego buta: biorąc go do ręki także to czujemy. Xodusy to jeden z najcięższych butów trailowych, a może i najcięższy wśród butów biegowych? Powinniśmy sobie zadać pytanie czy w tej klasie ma to naprawdę znaczenie? W biegach górskich przede wszystkim oczekujemy ochrony stopy i wygody na długich dystansach. Cholewka jest w środku miękka i z zespolonym językiem, co zapobiega jego przesuwaniu. But jest dość twardy w odczuciu.
No to pobiegajmy
Na początku buty wydają się dość tępe, ale to może dlatego że pierwszy bieg to od razu solidny podbieg w moich ulubionych Beskidach. Od razu odczuwam, że na stromym zboczu przy maksymalnym nacisku na palce, pięta jest fajnie osadzona w bucie i nie ma tutaj mowy o żadnym wysuwaniu. Gdy biegnę po płaskim jest żwawiej, buty są w sam raz amortyzowane, pomaga to zwłaszcza na zbiegach. Podeszwa fajnie trzyma się podłoża i jest dość agresywna, ale dalej na asfaltowych łącznikach nie ma problemu z niestabilnością . Poza tym w trakcie całego testu kilka razy biegałem po asfalcie i podeszwa nie nosi specjalnych śladów użytkowania. Co jest najistotniejsze, wcale nie odczuwam wagi z którą myślałem, że będzie problem.
To może starcik
Postanowiłem zatem, że pobiegnę swój pierwszy start 2019 w tych butach. Była to nie lada przygoda, bo intensywny opad śniegu wraz z minusowymi temperaturami niektórym pokrzyżował plany na dobry wynik. Pomimo niełatwej trasy, buty sprawowały się bardzo fajnie w ogóle nie czułem ich wagi,a w tych warunkach zapewniały mi sporo przyczepności. Nie było dobrego buta na tą pogodę, no chyba że speed spikes albo arctic orok lub inne modele z kolcami. Mimo tego myślę, że Saucony wyszły z twarzą z tego pojedynku.
Saucony Xodus ISO 3 - dla kogo?
Dla uwielbiających strome podbiegi i strome zbiegi tak samo jak bieganie po najtrudniejszym terenie w przeróżnych warunkach atmosferycznych. Dzięki agresywnemu bieżnikowi pobiegniesz chudego wawrzyńca, rzeźnika i granią tatr w tej samej parze butów, a spokojnie też możesz się wybrać w nich do parku z psem albo na delikatne wybieganie. Jeżeli nie przeszkadza Ci waga oraz cenisz wysokie wykonanie, bezpieczeństwo i wygodę, myślę że Xodusy Cię nie rozczarują.
Saucony Xodus ISO 3 - Podsumowanie
Osobiście moje wrażenia były mieszane, gdy zobaczyłem te buty. Wydawały mi się strasznie toporne. Jednak za każdym razem, gdy wychodziłem w nich biegać przekonywały mnie do siebie. Stąd nawet postawiłem na te buty podczas startu w lokalnych zawodach. Tak więc nie oceniajcie książki po okładce i jeżeli chcecie spróbować czegoś innego, a zarazem allroundowego, z pewnością Xodusa bym polecił. Mi podoba się przede wszystkim wykonanie i 4mm drop. Gdybym miał przebieg dookoła świata w jakiś butach po ścieżkach trailowych, mocno bym się zastanawiał czy nie postawić na Saucony Xodus ISO 3. Po prostu czasami potrzebujesz czołg, aby sprawnie pokonać każdy teren.